MSC8156ETVT1000B
MSC8156ETVT1000B
  • Manufacturer: NXP USA Inc.
  • CONEVO NO: MSC8156ETVT1000B
  • Package: 783-BBGA, FCBGA
Parameters
Mfr NXP USA Inc.
Series StarCore
Package Tray
Product Status Obsolete
Type SC3850 Six Core
Interface Ethernet, I²C, PCI, RGMII, Serial RapidIO, SGMII, SPI, UART/USART
Clock Rate 1GHz
Non-Volatile Memory ROM (96kB)
On-Chip RAM 576kB
Voltage - I/O 2.50V
Voltage - Core 1.00V
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TJ)