N74F191D,602
N74F191D,602
  • Manufacturer: NXP USA Inc.
  • CONEVO NO: N74F191D,602
  • Package: 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr NXP USA Inc.
Series 74F
Package Tube
Product Status Obsolete
Logic Type Binary Counter
Direction Up, Down
Number of Elements 1
Number of Bits per Element 4
Reset -
Timing Asynchronous
Count Rate 125 MHz
Trigger Type Positive Edge
Voltage - Supply 4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)