N74F253D,602
N74F253D,602
  • Manufacturer: NXP USA Inc.
  • CONEVO NO: N74F253D,602
  • Package: 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr NXP USA Inc.
Series 74F
Package Tube
Product Status Obsolete
Type Multiplexer
Circuit 2 x 4:1
Independent Circuits 1
Current - Output High, Low 3mA, 24mA
Voltage Supply Source Single Supply
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)