N74F269D,623
N74F269D,623
  • Manufacturer: NXP USA Inc.
  • CONEVO NO: N74F269D,623
  • Package: 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr NXP USA Inc.
Series 74F
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Logic Type Binary Counter
Direction Up, Down
Number of Elements 1
Number of Bits per Element 8
Reset -
Timing -
Count Rate 115 MHz
Trigger Type Positive Edge
Voltage - Supply 4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)