N74F534D,602
N74F534D,602
  • Manufacturer: NXP USA Inc.
  • CONEVO NO: N74F534D,602
  • Package: 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Mfr NXP USA Inc.
Series 74F
Package Tube
Product Status Obsolete
Function Standard
Type D-Type
Output Type Tri-State, Inverted
Number of Elements 1
Number of Bits per Element 8
Clock Frequency 165 MHz
Max Propagation Delay @ V, Max CL 7ns @ 5V, 50pF
Trigger Type Positive Edge
Current - Output High, Low 3mA, 24mA
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Current - Quiescent (Iq) 86 mA
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 20-SO
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Base Product Number 74F534
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 38
Flip Flop 1 Element D-Type 8 Bit Positive Edge 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)