PC8144EVT1000
PC8144EVT1000
  • Manufacturer: NXP USA Inc.
  • CONEVO NO: PC8144EVT1000
  • Package: 783-BFBGA, FCBGA
Parameters
Mfr NXP USA Inc.
Series StarCore
Package Tray
Product Status Obsolete
Type SC3400 Core
Interface Ethernet, I²C, SPI, TDM, UART, UTOPIA
Clock Rate 1GHz
Non-Volatile Memory External
On-Chip RAM 10.5MB
Voltage - I/O 3.30V
Voltage - Core 1.00V
Operating Temperature 0°C ~ 90°C (TJ)