PK51N256CMD100
PK51N256CMD100
  • Manufacturer: NXP USA Inc.
  • CONEVO NO: PK51N256CMD100
  • Package: 144-LBGA
Parameters
Mfr NXP USA Inc.
Series Kinetis K50
Package Box
Product Status Obsolete
Core Processor ARM® Cortex®-M4
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 100MHz
Connectivity EBI/EMI, I²C, IrDA, SD, SPI, UART/USART, USB, USB OTG
Peripherals DMA, I²S, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 94
Program Memory Size 256KB (256K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.71V ~ 3.6V
Data Converters A/D 25x16b; D/A 2x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 144-LBGA
Supplier Device Package 144-MAPBGA (13x13)
Base Product Number PK51
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 1
ARM® Cortex®-M4 Kinetis K50 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 100MHz 256KB (256K x 8) FLASH 144-MAPBGA (13x13)