SPC5633MF2MLU60
SPC5633MF2MLU60
  • Manufacturer: NXP USA Inc.
  • CONEVO NO: SPC5633MF2MLU60
  • Package: 176-LQFP
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr NXP USA Inc.
Series MPC56xx Qorivva
Package Tray
Product Status Active
Core Processor e200z3
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 60MHz
Connectivity CANbus, EBI/EMI, LINbus, SCI, SPI, UART/USART
Peripherals DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O 80
Program Memory Size 1MB (1M x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.25V
Data Converters A/D 34x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 176-LQFP
Supplier Device Package 176-LQFP (24x24)
Base Product Number SPC5633
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Other Names 935317816557
Standard Package 40
e200z3 MPC56xx Qorivva Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 60MHz 1MB (1M x 8) FLASH 176-LQFP (24x24)