TEA1506AP/N1,112
TEA1506AP/N1,112
  • Manufacturer: NXP USA Inc.
  • CONEVO NO: TEA1506AP/N1,112
  • Package: 8-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr NXP USA Inc.
Series GreenChip™ II
Package Tube
Product Status Obsolete
Output Isolation Isolated
Internal Switch(s) No
Voltage - Breakdown 650V
Topology Flyback
Voltage - Start Up 11 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 8.7V ~ 20V
Duty Cycle -
Frequency - Switching 25kHz ~ 175kHz
Power (Watts) 150 W
Fault Protection Current Limiting, Over Power, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Control Features -
Operating Temperature -20°C ~ 145°C (TJ)
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 8-DIP
Mounting Type Through Hole
Base Product Number TEA1506
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 50
Converter Offline Flyback Topology 25kHz ~ 175kHz 8-DIP