D75K1K25
  • Manufacturer: Ohmite
  • CONEVO NO: D75K1K25
  • Package: Radial, 3 Lead, Tubular
Parameters
Series Dividohm®210
RoHS RoHS
Length 6.000" (152.40mm)
Diameter 0.563" OD, 0.313" ID (14.30mm x 7.94mm)
Tolerance ±10%
Resistance 1.25 kOhms
Part Status Active
Termination Solder Lug
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 75 W
Package / Case Radial, 3 Lead, Tubular
Adjustment Type Slide
ADJ PWR RES 1.25 KOHM 75W CHAS