F40J20KE
  • Manufacturer: Ohmite
  • CONEVO NO: F40J20KE
  • Package: Radial, Flat Oval
Parameters
Series Stackohm® 250
RoHS RoHS
Features -
Tolerance ±5%
Lead Style Solder Lugs
Resistance 20 kOhms
Composition Wirewound
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 40W
Package / Case Radial, Flat Oval
Mounting Feature Flange Braces, Right Angle
Size / Dimension 2.000" L x 1.000" W (50.80mm x 25.40mm)
Coating, Housing Type Vitreous Enamel Coated
Height - Seated (Max) 0.563" (14.29mm)
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Temperature Coefficient ±260ppm/°C
RES CHAS MNT 20K OHM 5% 40W