L50J250KE
  • Manufacturer: Ohmite
  • CONEVO NO: L50J250KE
  • Package: Radial, Tubular
Parameters
Series 270
RoHS RoHS
Features Flame Retardant Coating, Safety
Tolerance ±5%
Lead Style Solder Lugs
Resistance 250 kOhms
Composition Wirewound
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 50W
Package / Case Radial, Tubular
Mounting Feature Brackets (not included)
Size / Dimension 0.563" Dia x 4.000" L (14.30mm x 101.60mm)
Coating, Housing Type Vitreous Enamel Coated
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Temperature Coefficient ±260ppm/°C
RES CHAS MNT 250K OHM 5% 50W