TA305PA27R0J
  • Manufacturer: Ohmite
  • CONEVO NO: TA305PA27R0J
  • Package: Radial
Parameters
Series Power Chip® TA
RoHS RoHS
Features -
Tolerance ±5%
Resistance 27 Ohms
Composition Thick Film
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 5W
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max) 1.020" (25.91mm)
Operating Temperature -55°C ~ 180°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Powerchip®
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
RES 27 OHM 5% 5W POWERCHIP