WFH160L50RJ
  • Manufacturer: Ohmite
  • CONEVO NO: WFH160L50RJ
  • Package: Radial, Rectangular Case
Parameters
Series WFH
RoHS RoHS
Features -
Tolerance ±5%
Lead Style Solder Lugs
Resistance 50 Ohms
Composition Wirewound
Part Status Obsolete
Failure Rate -
Power (Watts) 160W
Package / Case Radial, Rectangular Case
Mounting Feature Flanges
Size / Dimension 5.512" L x 2.008" W (140.00mm x 51.00mm)
Coating, Housing Type Aluminum
Height - Seated (Max) 0.496" (12.60mm)
Operating Temperature -40°C ~ 220°C
Temperature Coefficient -
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 160W