LCD-OLINUXINO-4.3TS
  • Manufacturer: Olimex LTD
  • CONEVO NO: LCD-OLINUXINO-4.3TS
  • Package: Box
RoHS RoHS
Backlight LED - White
Interface Parallel, 24-Bit (RGB)
Dot Pixels 480 x 272
Part Status Active
Touchscreen Resistive
Display Mode Transmissive
Display Type TFT - Color
Viewing Area 95.04mm W x 53.86mm H
Graphics Color Red, Green, Blue (RGB)
Controller Type -
Background Color -
Diagonal Screen Size 4.3" (109.22mm)
LCD DISPLAY TFT 4.3" 480X272