FAN7621N
FAN7621N
  • Manufacturer: onsemi
  • CONEVO NO: FAN7621N
  • Package: 16-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr onsemi
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
Output Isolation Isolated
Internal Switch(s) No
Voltage - Breakdown -
Topology Half-Bridge
Voltage - Start Up 14.5 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 11.3V ~ 25V
Duty Cycle 50%
Frequency - Switching Up to 300kHz
Power (Watts) 200 W
Fault Protection Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage
Control Features Frequency Control
Operating Temperature -40°C ~ 130°C (TJ)
Package / Case 16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 16-PDIP
Mounting Type Through Hole
Base Product Number FAN7621
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 25
Converter Offline Half-Bridge Topology Up to 300kHz 16-PDIP