KA278R12CTU
KA278R12CTU
  • Manufacturer: onsemi
  • CONEVO NO: KA278R12CTU
  • Package: TO-220-4 Full Pack
Parameters
Mfr onsemi
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 35V
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 2A
Current - Output 2A
Current - Quiescent (Iq) 10 mA
PSRR -
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Operating Temperature -20°C ~ 80°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-4 Full Pack
Supplier Device Package TO-220F-4L
Moisture Sensitivity Level (MSL) Vendor Undefined
REACH Status REACH Unaffected
Other Names 2156-KA278R12CTU-488
Standard Package 1
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2A TO-220F-4L