MC78L15ACPRAG
MC78L15ACPRAG
  • Manufacturer: onsemi
  • CONEVO NO: MC78L15ACPRAG
  • Package: TO-226-3, TO-92-3 Long Body (Formed Leads)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr onsemi
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 35V
Voltage - Output (Min/Fixed) 15V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) -
Current - Output 100mA
Current - Quiescent (Iq) 6.5 mA
PSRR 39dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-226-3, TO-92-3 Long Body (Formed Leads)
Supplier Device Package TO-92 (TO-226)
Base Product Number MC78L15
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-92 (TO-226)