NCP1251ASN100T1G
NCP1251ASN100T1G
  • Manufacturer: onsemi
  • CONEVO NO: NCP1251ASN100T1G
Product Status Active
Output Isolation Isolated
Internal Switch(s) No
Voltage - Breakdown -
Topology Flyback
Voltage - Start Up 18 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 8.8V ~ 28V
Duty Cycle 80%
Frequency - Switching 100kHz
Fault Protection Over Power, Over Voltage, Short Circuit
Control Features -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Base Product Number NCP1251
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Standard Package 3,000
Converter Offline Flyback Topology 100kHz 6-TSOP