NCP380HMU21AATBG
NCP380HMU21AATBG
  • Manufacturer: onsemi
  • CONEVO NO: NCP380HMU21AATBG
  • Package: 6-UDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr onsemi
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Switch Type General Purpose
Number of Outputs 1
Ratio - Input:Output 1:1
Output Configuration High Side
Output Type P-Channel
Interface On/Off
Voltage - Load 2.5V ~ 5.5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) Not Required
Current - Output (Max) 2.1A
Rds On (Typ) 55mOhm
Input Type Non-Inverting
Features Slew Rate Controlled, Status Flag
Fault Protection Current Limiting (Fixed), UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 6-UDFN (2x2)
Package / Case 6-UDFN Exposed Pad
Base Product Number NCP380
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
Power Switch/Driver 1:1 P-Channel 2.1A 6-UDFN (2x2)