NCP382LMN15AATXG
NCP382LMN15AATXG
  • Manufacturer: onsemi
  • CONEVO NO: NCP382LMN15AATXG
  • Package: 8-VDFN Exposed Pad
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Switch Type General Purpose
Number of Outputs 2
Voltage - Load 2.5V ~ 5.5V
Current - Output (Max) 1.5A
Rds On (Typ) 95mOhm
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-DFN (3x3)
Package / Case 8-VDFN Exposed Pad
Base Product Number NCP382
Standard Package 3,000
Power Switch/Driver 1.5A 8-DFN (3x3)