NCP502SQ33T2G
NCP502SQ33T2G
  • Manufacturer: onsemi
  • CONEVO NO: NCP502SQ33T2G
  • Package: 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr onsemi
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 12V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1.2V @ 80mA
Current - Output 80mA
Current - Quiescent (Iq) 40 µA
Current - Supply (Max) 90 µA
PSRR 55dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device Package SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
Base Product Number NCP502
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 80mA SC-88A (SC-70-5/SOT-353)