NCV8160AMX250TBG
NCV8160AMX250TBG
  • Manufacturer: onsemi
  • CONEVO NO: NCV8160AMX250TBG
  • Package: 4-XDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr onsemi
Series Automotive, AEC-Q100
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.175V @ 250mA
Current - Output 250mA
Current - Quiescent (Iq) 23 µA
PSRR 91dB ~ 48dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-XDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 4-XDFN (1x1)
Base Product Number NCV8160
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA 4-XDFN (1x1)