AFY240320A0-2.8N6NTN
  • Manufacturer: Orient Display
  • CONEVO NO: AFY240320A0-2.8N6NTN
Backlight LED - White
Interface MCU
Dot Pixels 240 x 320
Part Status Obsolete
Touchscreen Non-Touch
Display Mode Transmissive
Display Type TFT - Color
Viewing Area 57.60mm W x 43.20mm H
Graphics Color Red, Green, Blue (RGB)
Controller Type ILI9341
Background Color -
Diagonal Screen Size 2.8" (71.12mm)