AFY240320A1-2.8INTH-R
  • Manufacturer: Orient Display
  • CONEVO NO: AFY240320A1-2.8INTH-R
  • Package: Box
RoHS RoHS
Backlight LED - White
Interface MCU, RGB, SPI
Dot Pixels 240 x 320
Part Status Active
Touchscreen Resistive
Display Mode Transmissive
Display Type TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
Viewing Area 43.20mm W x 57.60mm H
Graphics Color Red, Green, Blue (RGB)
Controller Type ST7789V
Background Color Red/Green/Blue
Diagonal Screen Size 2.8" (71.12mm)