AFY240320B0-2.8N6NTM
  • Manufacturer: Orient Display
  • CONEVO NO: AFY240320B0-2.8N6NTM
  • Package: Box
Parameters
Series AFY
RoHS RoHS
Backlight LED - White
Interface MCU, RGB, SPI
Dot Pixels 240 x 320
Part Status Active
Touchscreen -
Display Mode Transmissive
Display Type TFT - Color
Viewing Area 43.20mm W x 57.60mm H
Graphics Color Red, Green, Blue (RGB)
Controller Type ILI9341V
Background Color -
Diagonal Screen Size 2.8" (71.12mm)
LCD TFT 2.8" 240320 MCU/RGB+SPI