ECJ-RVC1H121K
  • Manufacturer: Panasonic Electronic Components
  • CONEVO NO: ECJ-RVC1H121K
  • Package: 1206 (3216 Metric)
Parameters
Series ECJ-R
RoHS RoHS
Ratings -
Tolerance ±10%
Capacitance 120pF
Part Status Obsolete
Circuit Type Isolated
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Voltage - Rated 50 V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Dielectric Material Ceramic
Number of Capacitors 4
Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm)
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient C0G, NP0
CAP ARRAY 120PF 50V NP0 1206