ECW-F2154JAQ
  • Manufacturer: Panasonic Electronic Components
  • CONEVO NO: ECW-F2154JAQ
  • Package: Radial
Parameters
Series ECW-F(A)
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 0.15 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications High Frequency, Switching
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.512" L x 0.220" W (13.00mm x 5.60mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 125V
Voltage Rating - DC 250V
Height - Seated (Max) 0.638" (16.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 0.15UF 5% 250VDC RADIAL