EEH-AZA1J470B
  • Manufacturer: Panasonic Electronic Components
  • CONEVO NO: EEH-AZA1J470B
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series ZA
RoHS RoHS
Type Hybrid
Ratings AEC-Q200
Features -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Part Status Active
Applications Automotive
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 255 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.7 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 40mOhm
CAP ALUM POLY 47UF 20% 63V T/H