EEH-ZKV121XUP
  • Manufacturer: Panasonic Electronic Components
  • CONEVO NO: EEH-ZKV121XUP
  • Package: Radial, Can - SMD
Parameters
Series ZKU
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 120 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency 255 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.7 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 35mOhm
CAP ALUM POLY HYB 120UF 35V SMD