EEH-ZS1H181UP
  • Manufacturer: Panasonic Electronic Components
  • CONEVO NO: EEH-ZS1H181UP
  • Package: Radial, Can - SMD
Parameters
Series ZSU
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 180 µF
Part Status Active
Applications Automotive
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.504" (12.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 640 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.2 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 17mOhm
CAP ALUM POLY HYB 180UF 50V SMD