EEU-FK1E102LB
  • Manufacturer: Panasonic Electronic Components
  • CONEVO NO: EEU-FK1E102LB
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series FK
RoHS RoHS
Ratings AEC-Q200
Impedance 33 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Part Status Active
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.26 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.68 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RAD TH