EEU-FK1V122B
  • Manufacturer: Panasonic Electronic Components
  • CONEVO NO: EEU-FK1V122B
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series FK
RoHS RoHS
Ratings AEC-Q200
Impedance 22 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1200 µF
Part Status Active
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.824 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.28 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RAD TH