EEV-FK0J471GP
  • Manufacturer: Panasonic Electronic Components
  • CONEVO NO: EEV-FK0J471GP
  • Package: Radial, Can - SMD
Parameters
Series FK
RoHS RoHS
Ratings AEC-Q200
Impedance 160 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Part Status Obsolete
Applications Automotive
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 450 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 600 mA @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V SMD