EEV-FK1H221P
  • Manufacturer: Panasonic Electronic Components
  • CONEVO NO: EEV-FK1H221P
  • Package: Radial, Can - SMD
Parameters
Series FK
RoHS RoHS
Ratings AEC-Q200
Impedance 180 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Part Status Obsolete
Applications Automotive
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 670 mA @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD