PE-0402CD190JTT
  • Manufacturer: Pulse Electronics Network
  • CONEVO NO: PE-0402CD190JTT
  • Package: 0402 (1005 Metric)
Parameters
Series 0402CD
RoHS RoHS
Type Wirewound
Ratings -
Features -
Q @ Freq 26 @ 250MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 19 nH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.047" L x 0.026" W (1.19mm x 0.66mm)
DC Resistance (DCR) 202mOhm Max
Current Rating (Amps) 480 mA
Height - Seated (Max) 0.024" (0.61mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0402 (1005 Metric)
Frequency - Self Resonant 3.04GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 250 MHz