PE-0603CD201GTT
  • Manufacturer: Pulse Electronics Network
  • CONEVO NO: PE-0603CD201GTT
  • Package: 0603 (1608 Metric)
Parameters
Series 0603CD
RoHS RoHS
Type Wirewound
Ratings -
Features -
Q @ Freq 25 @ 100MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±2%
Inductance 200 nH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.071" L x 0.049" W (1.80mm x 1.24mm)
DC Resistance (DCR) -
Current Rating (Amps) -
Height - Seated (Max) 0.040" (1.02mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0603 (1608 Metric)
Frequency - Self Resonant 900MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 250 MHz