PE-1008CD101GTT
  • Manufacturer: Pulse Electronics Network
  • CONEVO NO: PE-1008CD101GTT
  • Package: 1008 (2520 Metric)
Parameters
Series 1008CD
RoHS RoHS
Type Wirewound
Ratings -
Features -
Q @ Freq 60 @ 350MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±2%
Inductance 100 nH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
DC Resistance (DCR) 150mOhm Max
Current Rating (Amps) 650 mA
Height - Seated (Max) 0.090" (2.29mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1008 (2520 Metric)
Frequency - Self Resonant 900MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 25 MHz