PA2607.231AHL
  • Manufacturer: Pulse Electronics Power
  • CONEVO NO: PA2607.231AHL
  • Package: Nonstandard
Parameters
Series PA2607AHL
RoHS RoHS
Type -
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±15%
Inductance 230 nH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core -
Size / Dimension 0.406" L x 0.301" W (10.31mm x 7.65mm)
DC Resistance (DCR) 0.29mOhm
Current Rating (Amps) 41 A
Height - Seated (Max) 0.287" (7.30mm)
Operating Temperature -40°C ~ 130°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 43A
Inductance Frequency - Test 100 kHz