PE-53604NL
  • Manufacturer: Pulse Electronics Power
  • CONEVO NO: PE-53604NL
  • Package: Nonstandard
Parameters
Series SLIC
RoHS RoHS
Type Toroidal
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance -
Inductance 58.1 µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core -
Size / Dimension 0.570" L x 0.565" W (14.48mm x 14.35mm)
DC Resistance (DCR) 290mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.3 A
Height - Seated (Max) 0.360" (9.14mm)
Operating Temperature -40°C ~ 130°C