| Parameters | |
|---|---|
| Packaging | MouseReel |
| Series | SBB5089Z |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Package / Case | SOT-89-3 |
| Mfr | Qorvo |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Type | RF Amplifier |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Input Power-Max (CW) | 20dBm |
| Operating Frequency | 50 MHz to 6 GHz |
| Supply Current-Max | 75 mA |
The Qorvo SBB5089Z is a general-purpose RF amplifier designed for gain module applications requiring high linearity and small size. The SOT-89-3 package amplifier operates from 50 MHz to 6 GHz and from -40 ° C to 105 ° C for a wide range of RF and microwave applications, including but not limited to RF and microwave communication systems, radar systems, aerospace, and other RF applications requiring signal amplification.
SBB5089Z Features
· 50mhz ~ 6ghz operating frequency
· 5v working power supply voltage, 75ma working power supply current
· 550mw power consumption, temperature range -40℃~ 105℃
· SMD/SMT installation mode
SBB5089Z Main applications
This amplifier is commonly used in wireless communication equipment, including but not limited to wireless communication base stations, wireless local area network equipment, signal generators, aerospace communications, and other RF applications that require signal amplification.