QBD40IB0
  • Manufacturer: QT Brightek (QTB)
  • CONEVO NO: QBD40IB0
  • Package: 10-DIP (0.500", 12.70mm)
Parameters
Series QBD40xxz
RoHS RoHS
Color Blue
Common Pin Common Anode
Part Status Active
Display Type 7-Segment
Current - Test 20mA
Display Format -
Package / Case 10-DIP (0.500", 12.70mm)
Digit/Alpha Size 0.40" (10.16mm)
Size / Dimension 0.791" H x 0.630" W x 0.276" D (20.10mm x 16.00mm x 7.00mm)
Wavelength - Peak 465nm
Millicandela Rating 40mcd
Number of Characters 2
Power Dissipation (Max) 120mW
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.2V
DISPLAY 7SEG 0.4" DBL BLUE 10DIP