RQRA-0860-0960
  • Manufacturer: Raltron Electronics
  • CONEVO NO: RQRA-0860-0960
  • Package: 16-QFN, Variant
Parameters
Series RQRA VCO
RoHS RoHS
Height 0.162" (4.11mm)
Icc Max 30mA
Part Status Active
Power (dBm) 3 ±3
Package / Case 16-QFN, Variant
Frequency Range 860 ~ 960MHz
Pushing (MHz/V) 0.6
Size / Dimension 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Voltage - Supply 5V
Frequency - Center 910MHz
Tuning Voltage (VDC) 0.5 V ~ 5 V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
2nd Harmonic, Typ (dBc) -12
Phase Noise Typ (dBc/Hz) -110
VCO 860MHZ-960MHZ SMD .5X.5"