72401L35SO
72401L35SO
  • Manufacturer: Renesas Electronics America Inc
  • CONEVO NO: 72401L35SO
  • Package: 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Renesas Electronics America Inc
Series 7200
Package Tube
Product Status Obsolete
Conevo-Key Programmable Not Verified
Memory Size 256 (64 x 4)
Function Asynchronous
Data Rate 35MHz
Access Time 20ns
Voltage - Supply 4.5 V ~ 5.5 V
Current - Supply (Max) 35mA
Bus Directional Uni-Directional
Expansion Type Depth, Width
Programmable Flags Support No
Retransmit Capability No
FWFT Support No
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package 16-SOIC
Base Product Number 72401
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.32.0071
Standard Package 46
Asynchronous FIFO 256 (64 x 4) Uni-Directional 35MHz 20ns 16-SOIC