72V261LA10TF
72V261LA10TF
  • Manufacturer: Renesas Electronics America Inc
  • CONEVO NO: 72V261LA10TF
  • Package: 64-LQFP
Mfr Renesas Electronics America Inc
Series 72V
Package Tray
Product Status Obsolete
Conevo-Key Programmable Not Verified
Memory Size 144K (16K x 9)
Function Synchronous
Data Rate 100MHz
Access Time 6.5ns
Voltage - Supply 3 V ~ 3.6 V
Current - Supply (Max) 55mA
Bus Directional Uni-Directional
Expansion Type Depth, Width
Programmable Flags Support Yes
Retransmit Capability Yes
FWFT Support Yes
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 64-LQFP
Supplier Device Package 64-TQFP (10x10)
Base Product Number 72V261
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.32.0071
Standard Package 80
Synchronous FIFO 144K (16K x 9) Uni-Directional 100MHz 6.5ns 64-TQFP (10x10)