72V36100L6BB8
72V36100L6BB8
  • Manufacturer: Renesas Electronics America Inc
  • CONEVO NO: 72V36100L6BB8
  • Package: 144-BGA
Mfr Renesas Electronics America Inc
Series 72V
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Conevo-Key Programmable Not Verified
Memory Size 2.25M (64K x 36)
Function Synchronous
Data Rate 166MHz
Access Time 4ns
Voltage - Supply 3.15 V ~ 3.45 V
Current - Supply (Max) 40mA
Bus Directional Uni-Directional
Expansion Type Depth, Width
Programmable Flags Support Yes
Retransmit Capability Yes
FWFT Support Yes
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 144-BGA
Supplier Device Package 144-PBGA (13x13)
Base Product Number 72V36100
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.32.0071
Standard Package 1,000
Synchronous FIFO 2.25M (64K x 36) Uni-Directional 166MHz 4ns 144-PBGA (13x13)