D12390F20V
D12390F20V
  • Manufacturer: Renesas Electronics America Inc
  • CONEVO NO: D12390F20V
  • Package: 128-BFQFP
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Renesas Electronics America Inc
Series H8® H8S/2300
Package Tray
Product Status Obsolete
Core Processor H8S/2000
Core Size 16-Bit
Speed 20MHz
Connectivity SCI, SmartCard
Peripherals DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O 87
Program Memory Size -
Program Memory Type ROMless
EEPROM Size -
RAM Size 4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V
Data Converters A/D 8x10b; D/A 2x8b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -20°C ~ 75°C (TA)