DF2215TE16V
DF2215TE16V
  • Manufacturer: Renesas Electronics America Inc
  • CONEVO NO: DF2215TE16V
  • Package: 120-TQFP
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Renesas Electronics America Inc
Series H8® H8S/2200
Package Tray
Product Status Active
Core Processor H8S/2000
Core Size 16-Bit
Speed 16MHz
Connectivity SCI, SmartCard, USB
Peripherals DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O 68
Program Memory Size 256KB (256K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 3.6V
Data Converters A/D 6x10b; D/A 2x8b
Oscillator Type External
Operating Temperature -20°C ~ 75°C (TA)