DF2676VFC33V
DF2676VFC33V
  • Manufacturer: Renesas Electronics America Inc
  • CONEVO NO: DF2676VFC33V
  • Package: 144-LQFP
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Renesas Electronics America Inc
Series H8® H8S/2600
Package Tray
Product Status Obsolete
Core Processor H8S/2600
Core Size 16-Bit
Speed 33MHz
Connectivity IrDA, SCI
Peripherals DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O 103
Program Memory Size 256KB (256K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V
Data Converters A/D 12x10b; D/A 4x8b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -20°C ~ 75°C (TA)