X9C103ST2
X9C103ST2
  • Manufacturer: Renesas Electronics America Inc
  • CONEVO NO: X9C103ST2
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Renesas Electronics America Inc
Series XDCP™
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Conevo-Key Programmable Not Verified
Taper Linear
Configuration Potentiometer
Number of Circuits 1
Number of Taps 100
Resistance (Ohms) 10k
Interface Up/Down (U/D, INC, CS)
Memory Type Non-Volatile
Voltage - Supply 5V
Features -
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) ±300ppm/°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-SOIC
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 40
Base Product Number X9C103
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,500
Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 100 Taps Up/Down (U/D, INC, CS) Interface 8-SOIC